Vaše tělo a šálek kávy

Ať už se jedná o první svůdný doušek dne nebo tolik potřebná odpolední vzpruha, zdá se, šálek kávy vždy přichází ve správný čas. Ale jak vaše tělo ve skutečnosti reaguje na dávku kofeinu? A kde je hranice mezi povzbuzením a přílišným množstvím?

 

Kofein přináší bdělost, koncentraci, ale také bušení srdce

Účinek kofeinu není žádným tajemstvím. Po tom prvním doušku se najednou cítíte více probuzení, soustředěnější a možná i méně unavení. Co se však děje ve vašem těle? Kofein stimuluje produkci adrenalinu a kortizolu, hormonů spojených se zvýšenou bdělostí a energií. Výsledkem je dočasná vzpruha, která vám může pomoci překonat únavnou ranní schůzku nebo dodat další impuls během poslední hodiny práce před víkendem.

Ale je tu i odvrácená strana mince. Příliš mnoho kofeinu může vést k nežádoucím vedlejším účinkům, jako je bušení srdce, nespavost, a dokonce i bolesti hlavy. Je to tenká hranice mezi dokonalým množstvím, které vám umožní proplout dnem, a předávkováním, které ve skutečnosti působí proti vám.

Celá tato cesta za kofeinovým nakopnutím je fascinující. Když konzumujete kofein, molekuly kofeinu se připojí k receptorům ve vašem mozku, které jsou zodpovědné za spánkový tlak. Ty pak blokují signály únavy, takže i když je vaše tělo stále unavené, vy to prostě necítíte.

Individuální variace v reakci na kofein jsou však značné. Někteří lidé odbourávají kofein rychleji než jiní a svou roli hrají i faktory jako je návyk. Vlastně je to dost podobné alkoholu. Podle Dutch Health Council je příjem až 400 mg kofeinu denně obecně bezpečný.

Budete však překvapeni, kolik produktů obsahuje kofein. Samozřejmě je v kávě, ale také v čaji, energetických nápojích, coca-cole a dokonce i čokoládě.

 

Pro vaši představu přinášíme přehled množství kofeinu ve vybraných produktech:

Káva (125 ml): 80 mg

Černý čaj (125 ml): 30-50 mg

Energetické nápoje: 50-150 mg na porci

Coca-cola (330 ml): 40 mg

Čokoláda (100 g): 10-60 mg (záleží na druhu)

 

Až příště sáhnete po šálku kávy, nezapomeňte najít správnou rovnováhu mezi užíváním si výhod kofeinu a vyhýbáním se nevýhodám jeho příliš velkého množství. Naslouchejte svému tělu a užijte si tu úžasnou vzpruhu a neodolatelnou chuť tohoto vynikajícího moku, který nás nepřestává fascinovat.

 

Objevte kávu LaPrazirna, mezi které patří lahodné směsi, stejně jako jednodruhové kávy.  A pokud jste již vyčerpali denní doporučený příjem kofeinu, nezoufejte – s naší bezkofeinovou variantou si můžete dopřát další šálek kávy bez obav z nespavosti nebo bolesti hlavy.